Poland. Creative design to prezentacja dokonań współczesnych polskich artystów/projektantów - Mistrzów Przedmiotu. Prezentowany wybór przedmiotów zaprojektowanych i  wyprodukowanych przez polskich projektantów po roku 90-tym, stanowi zbiór produktów o unikalnej stylistyce, wpisujących się w tradycje polskiej sztuki dekoracyjnej 20-lecia międzywojennego. Zdaję sobie sprawę, że wybór ten jest w pewnym stopniu subiektywny. Impulsem do rozpoczęcia tej pracy było stworzenie dla MSZ wzorcowego projektu polskiej placówki dyplomatycznej. Projekt identyfikacji przestrzennej miał za zadanie stworzyć wnętrze nowoczesne i zarazem charakterystyczne dla kultury polskiej. Wyposażenie aranżacji wnętrza stanowiły zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce meble i przedmioty codziennego użytku - autorskie dzieła polskich projektantów. Doceniając tradycję polskiej myśli projektowej i nieprzemijające piękno przedmiotu, staraliśmy się stworzyć wnętrze nowoczesne i na wskroś polskie.

Materiał ten stanowi prezentację dokonań polskich twórców sztuki użytkowej tworzących przedmioty unikatowe o ciekawej charakterystycznej formie, spełniające również uwarunkowania i wymogi produkcji seryjnej.

 

Marek Kawecki
Prezes Stowarzyszenia Warszawski Festiwal Projektowania
 


Projekt ten poświęcony jest artystom, którzy poprzez wielką pasję i niezmienne postawy twórcze zachowali kreatywność, unikatowość i ponadczasowość swoich produktów. Wytwarzane przez nich przedmioty to wspaniałe wyznaczniki jakości polskiej sztuki użytkowej. Świadczy o tym wysoki poziom projektowania  i kunszt warsztatu. Uzyskały już uznanie w Europie i na świecie, nagradzane są na prestiżowych konkursach, prezentowane przez znane galerie i salony. Odkrywają i przywracają do życia zapomniane mistrzostwo kształtów, tworząc nowe płaszczyzny dla wzajemnego współistnienia sztuki i projektowania. Innowacyjna technologia, perfekcja konstrukcji, panowanie nad materią, idealne proporcje i harmonia. Przedmioty, te zachwycają formą, doskonałością warsztatu i starannością wykonania. Ważne stają się też takie wartości jak kolor, materiał, faktura czy światło współtworzące razem dzieło ostateczne. Ich dokonania niejednokrotnie wyprzedzają swój czas, wyznaczając konkretne kierunki rozwoju dla polskiej sztuki użytkowej.

 

Poland. Creative design - cykliczne ekspozycje, wystawy, konferencja i wydawnictwo.
 

Proponujemy działania wielotorowe zawierające się w ramach cyklicznych prezentacji, spotkań i pokazów przedstawiających dokonania polskich projektantów:

 

Ekspozycja główna i pokazy plenerowe - zostanie zaprezentowana jako ekspozycja wystawiennicza oraz jako indywidualne instalacje - pokazy plenerowe wybranych projektantów. Ekspozycja główna zlokalizowana zostanie w Zamku Ujazdowskim pokazy odbywać się będą w okolicach: Parku Łazienkowskiego, Ogrodu Botanicznego i Agrykoli.

 

Konferencja tematyczna - zostanie zorganizowana inauguracyjna konferencja dotycząca roli sztuki i projektowania w kształtowaniu przestrzeni publicznej, poruszająca w kolejnych edycjach rożne zakresy działań.

 

Promocja wydawnictwa - zaprezentowany zostanie specjalnie zaprojektowany okolicznościowy album przedstawiający sylwetki i dokonania współczesnych polskich projektantów.

 

Promocja wystawy poza granicami kraju: ekspozycja wystawiennicza promująca polską sztukę projektowania – przygotowana zostanie w formie przenośnych plansz ze specjalnie opracowaną identyfikacją fotograficzna przedstawiająca dorobek poszczególnych twórców.

 

Na dzień dzisiejszy w projekcie uczestniczą:
STUDIO GLAS BOROWSKI
KALITA COLLECTION
STUDIO BLOOMLIGHT
DELA COLLECTION
SUSZEK FORMY NIEBYWAŁE
LOREK CERAMICS
PAWEL GRUNERT
FALKO
RENAISSANCE ATELIER
ARTEFE
PIOTR SIERAKOWSKI

 

Idea i koncepcja projektu:
MAAG DESIGN
Global Design Solutions

Realizacja projektu:
Stowarzyszenie Warszawski Festiwal Projektowania
tel.: 022 616 24 34, tel./fax: 022 676 59 37
e-mail: swfp@swfp.pl

 

Projekt graficzny:muamua design
Studio Bloomlight: lampy miedziane, żyrandole, stylowe lampy, lampy wiszące, lampy stojące, kinkiety, lampy sufitowe, lampy do domu z bali